piątek, 25 października 2013

Praktyczne odwołanie się do symboliki żywiołów

Ostatnim czasem zostałem zalany przez symbolikę żywiołów z dwóch stron. Dla jednej strony czuje ogromny szacunek mimo, że na Bardona patrzę z wykrzywionymi ustami, a druga strona to ogromny pokład śmieszności- wylew ezoenergetycznego dziadostwa ze studzienki kanalizacyjnej. Kupa wystrzeliła pod ciśnieniem, jak przy odwiertach w poszukiwaniu wody lub ropy.

Jednakże ja jestem osobą, która od razu szuka praktycznego zastosowania. Wiedza jest potrzebna, ale bez praktyki to jedynie teoria, a teoria sama nie jest warta złamanego grosza. Co innego gdy ową teorię przerzucić się da na praktykę i otrzyma się namacalne efekty. 

Jak wspomniałem wyżej, chcę skupić się na kwestii praktycznej. W rezultacie tekst powinien być jedynie uzupełnieniem istniejących już artykułów, które debatują nad tematyką żywiołów. Jednakże na początek dam fragment z książki Fratera U.D Money Magic Mastering Prosperity in Its True Element. Przybliży on trochę symbolikę żywiołów w ludzkich zachowaniach. 

Fragment pozwoliłem sobie baaaardzo luźno przetłumaczyć na polski. Z racji, że językowcem jestem kiepski polecam sięgnięcie po oryginał. 

Plaża

Wyobraźmy sobie scenę ze słonecznej plaży nad oceanem. Ludzie przebywają w wodzie, opalają się lub siedzą w cieniu zakryci parasolami. Niektórzy będą siedzieć w barach, budować zamki z piasku, a jeszcze inni grać w piłkę plażową. 
Przeanalizujemy cztery osoby z tej sceny. 
Pierwszy obiekt obserwacji to szczupły, ciemno opalony mężczyzna po trzydziestce. Ubrany jest w spodenki do pływania. Pochłonięty jest grą w piłkę z dziećmi. Można stwierdzić, że pełni funkcję trenera. Podaje piłkę do poszczególnych zawodników i wykrzykuje komendy. Robi to wszystko z ogromnym entuzjazmem. Generalnie emanuje zapałem, aktywnością i pasją. Oczywistym jest, że kocha to co robi. Scena przepełniona jest szybką akcją i obfitością energii. W tej scenie silnie dominuje jeden żywioł- ogień. Przejawia się on w intensywnej aktywności fizycznej, rywalizacji i chęci osiągnięć.
Teraz spójrzmy na kobietę, smukła, opalona, ubrana w bikini, na głowie ma okulary. Stoi przy barze, a wokół niej mnóstwo jej męskich wielbicieli. Kobieta wygląda na zadowoloną, ma wymowne gesty i mimikę, często się uśmiecha pokazując blask zębów. Bardzo dużo rozmawia, wykazuje zainteresowanie tym co inni mają do powiedzenia, zadaje pytania, komentuje. Ogólnie jest pogrążona w komunikacji z towarzyszami. W tej scenie dominuje element powietrza. Wymiana pomysłów, przemyślenia, żarty, wymowna gestykulacja i mimika. To wszystko pokazuje, że dominuje powietrze. 
Dalej przeanalizujemy inną kobietę, siedzi ona sama, jej ciało drży, a ona sama płacze. Jakaś grupa osób próbuje się do niej zbliżyć, ale ona sygnalizuje, że nie chce by jej przeszkadzano. Sytuacja wydaje się być dosyć jasna, kobieta jest zmartwiona, nie potrafi lub nie chce kontrolować swoich napadów płaczu. Widzimy tutaj element wody. Wyrażenie silnych emocji, koncentracja się na własnych odczuciach (komunikacja z nią jest niemożliwa), brak chęci otworzenia się na innych. To wszystko może charakteryzować element wody.   
Pod koniec spojrzymy na starszego mężczyznę około pięćdziesiątki. Siedzi on sam, z dala od zgiełku schowany pod markizą baru. Przed nim stoi laptop, a on sam rozmawia przez telefon komórkowy. Podczas rozmowy patrzy na ekran komputera, a tam  ma wyświetlone liczne tabelki arkuszu kalkulacyjnego. Otworzył notatnik leżący na stole. O nogę stołu opiera się teczka z dokumentami firmy. W tej scenie osoba pracuje i nie cieszy się wypoczynkiem. Pozornie jest nieświadomy tego co dzieje się wokół niego, bo w pełni skupił się na rozmowie ze swoim biznesowym partnerem. W tej scenie dominuje ziemia. Wysoki poziom skupienia, samodyscyplina (praca w miejscu rekreacji), to wszystko cechy elementu ziemi. 
Nie wolno zapominać, że te sceny to tylko migawki, które pokazują tylko jeden moment w czasie. W rzeczywistości wszystko znajduje się w ciągłym ruchu. Godzinę później moglibyśmy zobaczyć, że sportowiec drzemie w słońcu, co odpowiadałoby elementowi ziemi (spokój). Rozmowa kobieta może pójść popływać energicznie w oceanie (ogień). Kobieta z depresją może dojść do siebie na tyle, że zacznie z kimś rozmowę, emocjonalnie gestykulując- woda w innej jakości. Przedsiębiorca może odłożyć pracę i zacząć grać z znajomymi w karty, opowiadając jeden żart za drugim- powietrze. 

Tekst ten miał zobrazować jak przejawia się symbolika żywiołów w ludzkim zachowaniu i jak płynnie jeden może przechodzić w drugi. 

Żeby wspomnieć o praktycznym zastosowaniu poszczególnych żywiołów chwycić można po trzy książki w języku polskim- Sztuka Tworzenia Talizmanów Israel Regardie, Magija Współczesna Donald M. Kraig i Osobiste Symbole Sukcesu Frater U.D.

Ja pozwolę sobie chwycić po informację z Sztuki Tworzenia Talizmanów ponieważ następne książki w większym lub mniejszym stopniu opierały się na tym przedstawił Regardie. 

Ziemia- Interesy, pieniądze, zatrudnienie, sprawy praktyczne itd 
Powietrze- Zdrowie, choroby, dysputy, kłopoty, itd 
Woda- Przyjemność, małżeństwo, płodność, szczęście, zabawa, itd
Ogień- Władza, dominacja, autorytet, prestiż 
Duch- wszystkie sprawy związane z duchem, niezależnie od interpretacji  

Pozwolę sobie jeszcze raz nawiązać do książki Fratera U.D. Money Magic Mastering Prosperity in Its True Element. 

Ogień- siła dynamiczna, oraz siła życiowa. Podobnie jak fizyczny odpowiednik jest bardzo aktywny, tworzy się póki nie zużyje swojego paliwa do produkcji ciepła. W duchowym kontekście oznacza motywację, aktywność i agresję. 
Woda jest elastyczna, nie posiada stałej postaci, ale przyjmuje formę naczynia w którym się znajdzie. Woda oczyszcza, ale uwolniona w dużych ilościach może być niszczycielska. W duchowym kontekście oznacza uczucia, wrażliwość. Związana z intuicją i jasnowidzeniem
Powietrze jest zmienne, a jego elastyczność pozwala mu zmieniać położenie do woli. W tym samym czasie podtrzymuje życie- karmi płomienie ognia, tworzy powiązania między tym co nowe i stare. W duchowym kontekście związany jest z myśleniem, logiką i mową. 
Ziemia symbolizuje jędrność i stabilność, podstawowa struktura, wytrzymała, cierpliwa. W duchowym kontekście upór, wytrwałość, wszystko co można opisać jako stałe i konkretne. 
Duch stoi ponad światem materialnym, związany z subtelnymi energiami i doświadczeniami transpersonalnymi. W duchowym kontekście odpowiada za wszystko co jest związane z duszą, metafizyką, religią, mistycyzmem, wewnętrzna boskość itd itp. 

Poszczególny żywioły można również dopasować do małych arkanów tarota:
ogień=różdżki (kije)
woda=puchary
powietrze=miecze
Ziemia=pentakle (monety)

Po krótkim vademecum z symboli żywiołów, czas na zastosowanie praktyczne

Ogólnie o samych metodach jedynie wspomnę i podam literaturę w której można to zgłębić. 

Wykorzystanie w życiu 

Ćwiczenia, które wykorzystywane są do poznania natury żywiołu, lepszego wykorzystania jego "energii". Pozwolę sobie przytoczyć ćwiczenia z Magiji Współczesnej służące poznaniu ziemi.

Ćwiczenie 1. Sporządź listę rzeczy mających związek z suchością i chłodem. Spisuj "zimne" rzeczy, z którymi masz na co dzień do czynienia. Ćwicz to przez około tydzień. Pamiętaj o sporządzaniu notatek w swoim dzienniku magicznym
Ćwiczenie 2. Znajdź miejsce w którym będziesz mógł nawiązać kontakt z przyrodą (np łąka lub park). Ubierz się tak skąpo, jak to jest możliwe (jeśli masz okazję, najlepiej jest rozebrać się do naga), po czym usiądź lub połóż się na podłożu tak, aby Twoja skóra stykała się z ziemią na jak największej powierzchni. Kobiety mogą po prostu założyć zwiewną sukienkę (bez bielizny pod nią) i usiąść, rozpościerając ją wokół siebie. (...). Poświęć trochę czasu na kontemplację i odczucia w pełni chłodu i suchości reprezentowanych przez ten żywioł. To ćwiczenie powinno być wykonywane przynajmniej raz w ciągu tygodnia.(...)
Ćwiczenie 3. Poświęć około trzech minut (nie więcej) każdego dnia, wyobrażając sobie, że jesteś żywiołem ziemi. Poczuj ciężkość, powolność, chłód, suchość czystego żywiołu ziemi. Poczuj, że jesteś w stanie wchłonąć wszystkie bóle i problemy tego świata (ale nie wchłaniaj ich). Stań się ziemią. Wykonuj to ćwiczenie przynajmniej przez tydzień, za nim przejdziesz do następnego
Ćwiczenie 4. Kiedy już nauczysz się "być ziemią", następnym krokiem jest jej kontrolowanie. Poświęć chwilę na wyobrażenie sobie, że jesteś ziemią. Przywołaj do świadomości odczucia z poprzedniego ćwiczenia. Następnie podnieś ręce tak, żeby dłonie były zwrócone ku sobie spodami i pozostawały o odległości 20-25 cm od siebie. Wyobraź sobie mała butelkę lub pudełko pomiędzy nimi. Następnie wizualizuj wszystko co jest związane z żywiołem ziemi, przepływające z Ciebie do pojemnika pomiędzy dłońmi wraz z każdym wydechem. Trzy do pięciu oddechów powinno wypełnić go całości. Na koniec wchłoń jego całą zawartość wraz z trzema głębokimi wdechami i powróć do swojej codziennej świadomości. 

Czemu służą takie ćwiczenia? Gdy w jakiejś sytuacji uznasz, że brakuje Ci jakiegoś żywiołu (jak w opisanej plaży), to możesz spróbować taki element wezwać i wykorzystać (np ziemię jak będziesz oszołomiony). Dalsze testy zależą od Ciebie. Czy spróbujesz na podstawie tego przećwiczyć inne żywioły, czy chwycisz po książkę i spróbujesz ćwiczyć na gotowym materiale, to już zależy od Ciebie :) 

Talizmany

Wykorzystując symbolikę żywiołów, przypisanych im symboli, imion duchów oraz znaków zodiaków możesz sobie stworzyć talizman, który będzie miał jakieś konkretne zadanie. O tworzeniu talizmanów możesz poczytać w Sztuce Tworzenia Talizmanów i w Magiji Współczesnej.

Sigile

Korzystając z symboli przypisanych żywiołom (polecam alchemiczne) możesz stworzyć sigil. Sigil możesz odpalić tak jak austinowskie, albo wykorzystać jako pieczęć dla swojego sztucznego żywiołaka. Owe sigile są opisane w Osobistych Symbolach Sukcesu

Sztuczne Żywiołaki

Sztuczny żywiołak nie jest niczym innym niż servitorem. Różnica polega na tym, że do jego stworzenia wykorzystujesz jakiś aspekt symboliki żywiołów. Jak potrzebujesz żywiołaka wpływającego na sny, to sięgniesz po wodę itd. Tutaj adept może się dość praktycznie sam popisać i podawanie gotowych schematów, to przesada. O sztucznych żywiołakach na pewno możesz poczytać w Magiji Współczesnej. Natomiast sam proceder tworzenia servitora opisany znajdziesz między innymi w Magii Chaosu Phila Hine. 

Rytuały

Wykorzystanie fizycznych reprezentacji żywiołów podczas rytuałów. Jest to temat rzeka o którym można pisać i pisać. Generalnie fizyczne prezentacje są takie same jak małe arkany w tarocie (między innymi) i np Zakon Złotego Brzasku właśnie z nich korzystał. Innym ciekawym elementem związanym z żywiołami, to kreślenie pentagramówPierwsza kolumna pokazuje jak kreślić pentagramy inwokujące, a druga odpędzające. Rytuał, który korzysta z tego sposobu kreślenia pentagramów to Większy Rytuał Inwokacji Pentagramu. Opisany powinien być w Sztuce Tworzenia Talizmanów, a Kraig rozbiera go po swojemu na czynniki pierwsze. Warto się z nim zapoznać na pewnym etapie praktyki. 

Medytacyjny puchar

Ćwiczenie w zupełnej innej formie pochodzi z Visual Magick. Napisał tę książkę nijaki Jan Fries. Właśnie z niej zapożyczyłem nazwę, bo mimo różnic idea ćwiczenia jest taka sama.
Osobiście korzystałem z czegoś podobnego za nim trafiłem na to w książce. Jest to w sumie ćwiczenie, ale owe ćwiczenie może dać również rezultat.

Opiszę swoją metodę. Potrzebujesz kubka z jakimś płynem (może być woda). Wykorzystując wizualizację i koncentrację starasz się w tej wodzie odczuć żywioł. Np ciepło ognia. Możesz to powtórzyć z każdym żywiołem, aż wszystko wymiesza się w kubku. Wszystkie co chciałeś inwokować. Czy to żywioły, czy cokolwiek innego. (w tym wypadku mówimy o żywiołach). Jak powtórzysz to z każdym żywiołem i dobrze wymieszasz, to otrzymujesz błogosławioną ciecz. Możesz trochę nią pochlapać po pokoju dla duchów i resztę wypić samemu.

Ćwiczenie można wykorzystać do samouzdrawiania.

Założę się, że tematu jeszcze nie wyczerpałem, aczkolwiek dzisiaj nie mam już siły. Ewentualne błędy w tekście będę skrupulatnie poprawiał. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz