poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Sztuka tworzenia sigili planetarnych

Na temat trafimy w następujących książkach:
Osobiste Symbole Sukcesu Fratera U.D. oraz w Sztuce Tworzenia Talizmanów Israela Regardie.

W Magiji Współczesnej Donalda M. Kraiga tego typu sigile zostały sprowadzone jedynie do Hermetycznego Różokrzyża.
Może zacznijmy od tego, że w opracowania Fratera temat ten jest potraktowany mało praktycznie. Bez znajomości hebrajskiego lub przynajmniej umiejętności transliteracji słów polskich na alfabet hebrajski praktyczność jest zerowa.

Uproszczenie możemy znaleźć w opracowaniu Israela Regardie, gdzie potrzeba użycia liter hebrajskich zostaje wyeliminowana. 

(różokrzyż- grafika zapożyczona z www.gwiazdy.com)
Z pomocą przychodzi numerologia i stosowana przez nią gematria dla alfabetu łacińskiego (system pitagorejski):

A-1 B- 2 C-3 D-4 E-5 F-6 G-7 H-8 I-9 J-10 K-11 L-12 M-13 N-14 O- 15 P-16 Q-17 R- 18 S-19 T- 20 U-21  V-22 W-23 X- 24 Y-25 Z-26 [1]

Możemy też użyć czegoś co nazywa się redukcją teozoficzną (sprowadzamy wszystko do jednocyfrowej liczby poprzez sumowanie cyfr liczby poprzedzającej):

AJS- 1 BK*T-2 CLU-3 DMV*-4 ENW-5 FOX- 6 GPY- 7 HQZ- 8 IR- 9  [2]

*K i V (11 i 22), to numerologiczne liczby mistrzowskie i Regardie sugerował, żeby w miarę możliwości ich nie redukować. 

Proponuję sprawdzić samemu.

Następną potrzebną rzeczą są kamea planet. Każda planeta (Saturn, Jowisz, Merkury, Wenus, Księżyc oraz Słońce [tak, te dwa ostatnie obiekty to nie są planety]).

Jeśli ktoś liznął więcej matematyki niż w LO, to najłatwiej za pomocą słowa MACIERZ wytłumaczyć, mu czym jest kamea. Jeśli jest problem z tym słowem, to odsyłam do google. 

Każda planeta ma swoją symbolikę, związek z drzewem życia itd. Itp. Użyjmy tutaj przykładu ze Sztuki Tworzenia Talizmanów.

Saturn- przyporządkowany do Biny, trzeciej sefiry Drzewa Życia. Dlatego kamea Saturna składa się z macierzy 3x3-> 9 kwadratów. Zawiera wszystkie liczby od 1 do 9. Ułożone w taki sposób, że każda kolumna i wiersz sumowały się do 15. W taki sposób liczba z trzech kolumn sumuje się do 45. [2]

Bardziej wnikliwi sięgną do odpowiedniej literatury i poznają symbolikę związaną z pozostałymi planetami. Wtedy dowiedzą się, czemu dane kamea wygląda tak, a nie inaczej.  
Dajmy przykład teraz powstawania sigila.

Powiedzmy, że potrzebuję szybko zgromadzić jakieś dobra. W tym celu sporządzam talizman związany z symboliką Saturna i chciałbym, żeby moje imię w postaci sigila znalazło się na owym talizmanie.

Moje imię to ADAM- > 1 4 1 4

Zaczynam na 1 (początek zaznaczam kółkiem) i kreślę linie prostą w kierunku 4, następnie z 4 wracam do 1, a z 1 do 4. Koniec zaznaczam kreseczką.

Jeśli np. trafi się 1 3 3 6 w jakimś słowie, to zamiast kąta robimy lekko zaokrąglony zakręt 

Takie sigile można stworzyć z dowolnego wyrazu (Na końcu artykułu umieszczę pozostałe kamea z podpisami). Linie mogą się przecinać. 

Ostatecznie przerysowujemy samego sigila na kartkę, bez kamei.

Kolejną ciekawą metodą kreślenia podobnych sigili jest Hermetyczny Różokrzyż. Na płatkach róży różokrzyża zostały umieszczone hebrajskie litery. Znając hebrajskie słowo, można zakreślić podobny sigil

Znowu pojawia się problem braku praktyczności. Na szczęście w paru książkach pojawił się różokrzyż z dokonaną transliteracją na alfabet łaciński. Czyli, jak to bywa z rozwojem techniki, każde następne pokolenie jest głupsze. Jednakże z praktycznych narzędzi się korzysta, a z czasem dojdzie się i tak do ich źródła.

Oryginał [3]


Wersja z alfabetem łacińskim[3]


Prawda, że proste?

Winien jestem jeszcze wyjaśnienie, do czego używać poszczególnych aspektów planetarnych:
Saturn- związany z powodzeniem i niepowodzeniem w interesach, gromadzeniem dóbr.
Jowisz- związany z zdobywaniem tego co się pragnie, zaszczytów, przyjaźni i bogactw.
Mars- odwaga, pokonywanie wrogów, zaszczyty wojskowe.
Słońce- łagodzenie wrogich uczuć, zdobywanie przyjaźni i łaski.
Wenus- zdobywanie przyjaźni, miłości oraz pomoc w podróżach.
Merkury- elokwencja, inteligencja, nauka, handel, wróżby, wywoływanie zjaw, informacje o przeszłości.
Księżyc- pojednanie, miłości, podróż i poselstwo. 

Nie ma co ukrywać, że żeby dobrze wykorzystać sigile planetarne, to trzeba sięgnąć przynajmniej po bibliografię, na której się oparłem. Wiercąc głębiej zapewne znajdzie się wiele anglojęzycznych (i nie tylko) książek i opracowań, które też ten temat poruszają i zapewne rzucają na niego więcej światła, niż ja. 

W praktyce sigile te są głównie wykorzystywane do zdobień talizmanów ale pewnie otwarty umysł pozwoli wam znaleźć więcej zastosowań. Nie zapominajcie jednak o podejściu eksperymentatora. 

A teraz obiecane kamea[2]Bibliografia:
[1] Numerologia liter- www.umysł.pl
[2] Sztuka Tworzenia Talizmanów Israel Regardie, Warszawa 2009
[3]  Magija Współczesna Donald Michael Kraig, Białystok 2011

2 komentarze:

  1. Dlaczego Adam to 1 4 1 4, a nie 1 4 1 13?

    OdpowiedzUsuń
  2. sumujesz do pojedynczej liczby 13=1+3 = 4, brak 13 na kamei saturna

    OdpowiedzUsuń